Software IH3D

Interactive Heritage 3D

Software IH3D (Interactive Heritage 3D) umožňuje věrné vizualizace 3D modelů sbírkových předmětů. Modely mohou být interaktivní, skládající se z více částí, s nimiž může návštěvník manipulovat. Software je vhodný jak do fyzické expozice, tak pro webové stránky instituce. Zobrazení je možné na široké škále zařízení, od mobilních telefonů po obrazové stěny z LCD panelů. Software je vyvíjen sdružením CESNET a testován ve spolupráci s paměťovými institucemi.

Zobrazení sbírkových předmětů umožňuje návštěvníkům prohlédnout si je ze všech stran, nahlédnout dovnitř a virtuálně s nimi manipulovat. K modelu mohou být připojené informační anotace obsahující text, ilustrace, video záznamy nebo jakýkoliv jiný multimediální obsah. Anotace mohou být připojené k libovolným bodům v 3D prostoru modelu a mohou mít více jazykových variant. Uživatelům na Internetu stačí standardní webový prohlížeč. Není potřeba instalovat zvláštní aplikaci ani doplňky do webového prohlížeče.

Při použití software IH3D v informačních kioscích v expozicích, může být kiosek připojený k Internetu, pro vzdálenou správu a aktualizace obsahu. Vizualizace obsahuje automatickou nápovědu možných dalších interakcí a možnost anonymních statistik využití návštěvníky. Sbírkové předměty mohou být zobrazené v okolních 3D scénách a mohou tvořit příběh, který si návštěvník prochází. Volitelnou možností je vzdělávací kvíz propojený se scénami příběhu.

Software IH3D podporuje všechny standardní formáty 3D modelů a může být provozován jak na vlastním webovém serveru instituce, tak s využitím hostování na zabezpečeném serveru v cloudovém prostředí sdružení CESNET. Vizualizace je možné snadno exportovat do portálů eSbírky a Europeana nebo dalších sbírkových evidenčních systémů podporujících formáty EDM (Europeana data model) nebo DCMI (Dublin Core Metadata Initiative).

Na přání je možné řešení pro skupinovou interakci návštěvníků s modely, například pro výukové účely, propojující mobilní zařízení návštěvníků s informačním kioskem nebo stěnou z LCD panelů.

Ke stažení:

IH3D - informační leták (pdf)

IH3D - prezentace (pdf)

Příklady využití software IH3D znázorňují následující obrázky. Dále je možné prohlédnout si ukázky interaktivních modelů.

Staroměstská Madona v expozici Muzea hlavního města Prahy s dotykovým panelem ovládaným pomocí software IH3D
Lednice na přírodní led z pražské domácnosti z roku 1907, předmět ze sbírek Muzea hlavního města Prahy
Zobrazení anotací